سه شنبه 26 شهریور 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها
 

سامانه ها

هفتمین همایش ملی پاسداشت نخبگی «نکوداشت استاد دکتر رضا ملک زاده» در شیراز برگزار شد.

هفتمین همایش ملی پاسداشت نخبگی «نکوداشت استاد دکتر رضا ملک زاده» در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان فارس، با هدف تکریم و الگوسازی از نخبگان کشور، هفتمین همایش ملی پاسداشت نخبگی «نکوداشت استاد دکتر رضا ملک زاده»در روز پنجشنبه مورخ 31 شهریورماه 98 و مقارن با روز پزشک در شیراز  برگزار گردید. در این همایش جمعی از بزرگان عرصه پزشکی و مسئولانی که در طی سال های خدمت و فعالیت، با دکتر ملک زاده همکاری داشته اند و همچنین خانواده دکتر ملک زاده، به تبیین شخصیت این استاد علوم پزشکی از جنبه های مختلف پرداختند.
رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در ابتدای این مراسم در ارتباط با اهداف برگزاری این همایش گفت: هدف از تکریم به عنوان یکی از اقدامات بنیاد نخبگان در چند سال اخیر، توسعه و ترویج فرهنگ تکریم، شناساییِ اثرگذاری علمی و فرهنگی نخبگان جامعه و رمز موفقیت آن ها، زمینه سازی حضور هرچه بیشتر این افراد در جامعه به منظور اثرگذاری بیشتر و در نهایت الگوسازی از شیوه زندگی علمی، فرهنگی و اجتماعی این بزرگان است.
دکتر «حبیب شریف» ادامه داد: خداوند را شاکریم که این توفیق را به ما داد تا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در هفتمین همایش ملی پاسداشت نخبگی مراسمی را میزبانی کنیم برای تکریم و پاسداشت بزرگ مرد و فرهیخته‌ای که به بهترین شکل ممکن اثرگذاری خود را با تلاش، بلند همتی، ایثارگری و دلسوزی در سال‌های متمادی به منصه ظهور رسانده است. دانشمندی ساده‌زیست، عالم و متواضع و او کسی نیست جز پروفسور دکتر رضا ملک زاده.
وی افزود: دکتر ملک زاده نخبه ای است که همواره قلبش برای انسان های محروم این سرزمین می¬تپد، انسانی که عاشق خدمت و رفع دردی از دردهای مردمش است و اثرگذاری ایشان در خدمت به جامعه از ویژگی‌های بارز ایشان است و می‌دانیم که اثرگذاری وجه سوم و تکمیل کننده فرآیند نخبگی است. این وجه را خداوند عالم تنها به افرادی عطا می فرماید که آنها را شایسته آن بداند و چه بهتر که این خدمات در حوزه سلامت انسان‌ها باشد و چه نیکوتر، عمر دوباره بخشیدن به زنان، مردان و کلیه آحاد این سرزمین کهن، نه که عمر بخشیدن، بلکه جلوگیری از زوال عمر با انجام طرح‌هایی نظیر هپاتیت C، مطالعات هم-گروهی یا کوهورت در جمعیت¬های صدها هزار نفری در نقاط مختلف کشور.  چه حضور ماهیانه در زادگاهش در والاشهر کازرون و مداوای اهالی آن محل و چه استمرار در مداوای جانبازان دفاع مقدس، نمونه¬هایی از تلاش¬های موثر ایشان در جامعه، گویای گزینش بهترین شیوه و الگوی خدمت¬گذاری ایشان است.
دکتر «علی بهادر» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به برخی ویژگی های اخلاقی و شخصیتی و سوابق درخشان اجرایی، درمانی و پژوهشی این استاد فرهیخته گفت: دکتر ملک زاده از افرادی هستند که نه تنها در عرصه پژوهشی بسیار موفق بوده اند بلکه همزمان در عرصه اجرایی نیز از موفقترین مدیران کشور بوده و هستند. وی با اشاره به سروده ای از شاعر ایران زمین، فردوسی که «توانا بود هر که دانا بود»، دکتر ملک زاده را مصداقی برای این سروده خواند و گفت: توانائی را در بزرگ مردی دیدم که با حاذق بودن در رشته خود، موجب ارتقای دانش پزشکی شد و برنائی نیز در طول حیات او به چشم می خورد، چرا که در سال هایی که دکتر ملک زاده را می شناسم، همواره فعال، امیدوار، نوید دهنده و محرک بوده و با درآمیختن کوشش و تجربه، کماکان موثرتر از گذشته، به مسیر خود در عرصه دانش و خدمت ادامه می دهد.
وی با بیان علاقه مندی دکتر ملک زاده به شیراز و اینکه در خاطراتش عنوان کرده که در این دانشگاه تربیت شده و تلاش کرده تا دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جایگاه خود را حفظ کند، اضافه کرد: او همه تلاش خود را برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز و استان فارس به کار بسته و همه مدیون او هستند، اما باید بگویم آثار دکتر ملک زاده در تمامی دانشگاه های کشور به چشم می خورد و همه از دانش و راهنمایی او بهره مند شده اند، همواره تلاش کرده تا ایران برای همه باشد و کسی دلسرد نشود.
دکتر «سید علی ملک حسینی» برگزیده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان، دکتر ملک زاده را فردی دانست که عاشق وطن است و همچنین از تلاش ها و خدمات او برای راه اندازی بخش پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تقدیر کرد.
پدر پیوند کبد ایران، دکتر ملک زاده را گوهری نادر در این زمانه خواند که با سختکوشی، تدین، اخلاص، علم و تلاش، به مردم خدمت می کند.
وی افزود: علم، دانش، وطن پرستی و تلاشگری از ویژگی های دکتر ملک زاده است، دانشمندی فوق العاده که قلبش برای ایران و مردم ایران می تپد، عمر خود را در این راه صرف کرده و هزاران انسان خوب را تربیت و هزاران بیمار را درمان کرده است.
دکتر ملک حسینی ادامه داد: رشته پیوند ارتباط تنگاتنگی با رشته گوارش دارد، در طی ۳۸ سالی که دکتر را می شناسم، یکی از حامیان اصلی این رشته بوده که با ما همکاری داشته و اگر کمک او نبود، رشته پیوند به ویژه کبد در ایران پا نمی گرفت.
پدر پیوند کبد ایران تاکید کرد: دکتر ملک زاده نقش اساسی در تشکیل مرکز پیوند داشته که اگر نبود، پیوند شکل نمی گرفت.
دکتر «فرخ سعیدی» پزشک پیشکسوت و فوق تخصص جراحی قفسه سینه نیز با اشاره به خدمات ارزنده ای که دکتر ملک زاده و دکتر ملک حسینی به نام خود کردند، اقدامات آنان را برای ارتقا و پیشرفت کشور، قهرمانانه خواند.
 دکتر «علیرضا کریمی»، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز دکتر ملک زاده را انسانی برجسته، صمیمی، متدین، اجتماعی و ارزشمند توصیف کرد که تلاش و کوشش های گسترده او، تنها به واسطه عشق و محبت الهی امکان پذیر شده است.
 وی افزود: دکتر ملک زاده در هر جایگاهی که قرار می گیرد، انرژی مثبت به همراه دارد؛ چهره ای مردمی و پیگیر مسایل مردم است که به عنوان یک الگوی ارزشمند جامعه پزشکی، برماست که او را بشناسانیم و از برکات خدماتش در جامعه پزشکی بهره مند شویم.
دکتر «اکرم پورشمس» فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز دیگر سخنران این آئین بود که دکتر ملک زاده را شخصیتی راهبر، بانظم، دانشمند، صالح و صادق و طراح بزرگ طرح های علمی خواند که توانسته با شناسایی استعدادها و بسترسازی در عرصه پژوهشی و پزشکی، به جامعه خدمت کند.
 
دکتر «محسن شاه رضایی» مدیرکل دفتر الگوسازی و تکریم بنیاد ملی نخبگان کشور نیز با بیان اینکه دکتر ملک زاده برنده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان است، گفت: نتیجه برگزاری این همایش ها، باید قدرشناسی، الگوسازی و تجربه اندوزی باشد، باید تجارب دکتر ملک زاده را به عنوان تجارب ارزنده برای نسل آینده نوشت.
فرزند دکتر ملک زاده نیز از پدرش و آموخته هایی که از او برگرفته گفت و با تقدیم یک قطعه شعر، ارادت و محبت خود را به پدر ابراز کرد.
مهندس «مونا ملک زاده» به تلاش در مسیر دستیابی به هدف، سحرخیزی به عنوان رمز موفقیت، پرهیز از بیهوده هدر دادن وقت، خدمت به خلق خدا، مهربانی با تمامی اقشار جامعه، پرهیز از پایمال کردن حق دیگران، صله ارحام، عشق به خانواده و مردم، به عنوان مهم ترین ویژگی هایی اشاره کرد که از پدر آموخته و فرزندی او را مایه عزت و افتخار خود، برادر و خواهرانش دانست.
او همچنین از همراهی مادرش در طول این سال ها، در مسیر پیشرفت پدر قدردانی کرد.
مدیرگروه MPH دانشگاه علوم پزشکی شیراز دکتر ملک زاده را انسانی شایسته و توانمند معرفی کرد که نه تنها قله های دانش را در سرزمین ما و در سطح بین المللی طی کرده است، بلکه دانشمندی با آرمان های متعالی انسانی نیز است.
دکتر «علیرضا صالحی»، دکتر ملک زاده را دانشمندی آموزگار خواند که به دوره های MD/MPH دانشگاه علوم پزشکی شیراز خدمت بسیاری کرده و علاوه بر هدایت و حمایت دانشجویان و اساتید، الگویی برای آنان است.
او افزود: دکتر ملک زاده دانشمندی با مردم و برای مردم و منشا حرکت های علمی، فرهنگی، اجتماعی و اخلای در حوزه سلامت است.
دکتر «رضا ملک زاده»، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی بر ضرورت همت جوانان وطن در آبادانی و پیشرفت ایران تاکید کرد.
وی ضمن برشمردن مراحل تحصیل و خدمت خود، پیرامون اقدامات پژوهشی انجام گرفته در این سال ها سخن گفت و افزود: حمایت خانواده، عامل مهم در پیشرفت و انجام فعالیت های علمی است.
وی افزود: اساتید و جوانان، اگر در ایران بمانند، می توانند بسیاری از کارهای بزرگ را انجام دهند، چرا که ایران باید به دست ایرانیان آباد شود، کشور را باید خودمان بسازیم و نیاز است اعضای هیات علمی و نسل جوان بمانند، هیچ آرامشی بالاتر از ماندن در کشور خود و تلاش برای پیشرفت مملکت نیست.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت همچنین به اقدامات پژوهشی در حال اجرا، در بخش والاشهر، خرامه و فسا اشاره کرد و گفت: در این مطالعات در مجموع سلامت حدود ۴۰ هزار نفر برای ۳۰ تا ۴۰ سال آینده پیگیری می شود و از این مطالعات، تحقیقاتی انجام می شود که موجب ارتقای سلامت جامعه است.
دکتر ملک زاده با اشاره به آمار بالای سکته های قلبی مغزی در فارس، یکی از اهداف اصلی سلامت در این استان را پیشگیری از مرگ زودرس به کمک مطالعات پژوهشی عنوان کرد و افزود: به همین دلیل از سه سال پیش تاکنون، یک مطالعه علمی در این زمینه آغاز شده و امیدواریم راه حلی برای پیشگیری از مرگ زودرس در ایرانیان و به ویژه در استان فارس باشد.
او همچنین از اقدامات پژوهشی برای شناخت سرطان ها، انواع آن، راه های پیشگیری و تشخیص زودرس گفت.
در حاشیه این مراسم از دکتر«بخشی» پزشک جانباز و ایثارگر و همچنین دکتر «فرخ سعیدی» پزشک پیشکسوت با اهدای گل تقدیر به عمل آمد.
در پایان این مراسم ضمن اهدای ارج نامه و هدیه بنیاد ملی نخبگان، لوح های تقدیر و هدایایی از طرف افراد و سازمان های مختلف به استاد ملک زاده اهدا شد. همچنین از کتاب زندگینامه دکتر ملک زاده با عنوان «والاشهر» و جایزه علمی «دکتر ملک زاده» که توسط مجمع خیران نخبه پرور فارس به پژوهشگر برتر در حیطه گوارش و کبد اهدا خواهد شد رونمایی شد.
شایان ذکر است دکتررضا ملک زاده، در سال ۱۳30، در والاشهر کازرون، متولد شد، او پس از طی سال های تحصیل در مدارس والاشهر، کازرون و شیراز، در دوره پزشکی دانشکده پزشکی شیراز، پذیرفته شد و دوره تخصص را نیز در همین مرکز آموزش عالی گذراند، در سال های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵، موفق به گذراندن دوره فوق تخصص در ایران و انگلستان شد.
از مسوولیت های اجرایی این استاد علوم پزشکی می توان به چهار سال خدمت به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت، پنج سال ریاست دانشگاه شیراز، معاونت پژوهشی و دبیری فرهنگستان علوم پزشکی، ریاست بخش گوارش و کبد و ریاست مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی دکتر شریعتی، ریاست مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضویت در هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راه اندازی و سردبیری مجله AIM در فرهنگستان علوم پزشکی، تاسیس نخستین مرکز تحقیقات گوارش و کبد ایران، اجرای طرح پژوهشی بزرگ کوهورت سرطان معده و مری در استان گلستان به مدت ۱۲ سال و اجرای برنامه تنظیم خانواده برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.
او در طی این سال ها ضمن کسب جایزه مرحوم علامه طباطبایی(ره) از سوی بنیاد ملی نخبگان، توانسته در ردیف یک درصد دانشمندان جهان، با بالاترین میزان ارجاع علمی در پزشکی بالینی از موسسه ISI از سال ۹۰ تاکنون نیز جای گیرد.

گالری تصاویر

تاریخ انتشار : 1398/06/09
کد : 98
تعداد بازدید: 47

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

◈ ◈آدرس: شیراز - بلوار چمران - ابتدای بلوار شاهد - باغ مهر جوان◈ ◈

07136242850-07136242863