پنج شنبه 6 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها
 

سامانه ها

مرحله اول دوره تربیت مربی خلاقیت و ایده پردازی (جایزه امید) در شیراز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان فارس اولین مرحله از دوره تربیت مربی خلاقیت و ایده پردازی (جایزه امید) در روزه های پنجشنبه و جمعه، یکم و دوم آذر ماه با شرکت 24 معلم از شهرستان های خنج و لامرد در پژوهشسرای دانش آموزی رازی ناحیه دو شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان فارس اولین مرحله از دوره تربیت مربی خلاقیت و ایده پردازی (جایزه امید) در روزه های پنجشنبه و جمعه، یکم و دوم آذر ماه با شرکت 24 معلم از شهرستان های خنج و لامرد در پژوهشسرای دانش آموزی رازی ناحیه دو شیراز برگزار شد. این مرحله، اولین مرحله از برنامه چهار مرحله ای تربیت مربی خلاقیت و ایده پردازی شهرستان های خنج و لامرد است که به همت بنیاد نخبگان استان فارس، همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان فارس و فرمانداری های شهرستان های خنج و لامرد برگزار می شود. این دوره آموزشی بر اساس نیاز به آموزش و ترویج مبانی مرتبط با خلاقیت، ایده پردازی و نوآوری و آنچه به عنوان نوارزش آفرینی از آن یاد می شود و همچنین تمرکز زدایی از آموزش این مباحث از مرکز استان به شهرستان های مختلف، هدف گذاری شده است. مبانی نظری و عملی که در این دوره طراحی و آموزش داده می شود منطبق با آخرین روش ها و مباحث آموزش خلاقیت در دنیا می باشد.
در مرحله اول، چهار سرفصل اصلی با عنوان های تئوری های خلاقیت، تکنیک های خلاقیت (1)، روانشناسی آموزش خلاقیت و انواع خلاقیت و موانع مرتبط با آن ارائه شد. در اولین کارگاه آموزشی که به مدت چهار ساعت برگزار شد، معلمان با مبانی نظری و تعاریف مختلف خلاقیت و ایده پردازی آشنا شدند. در این کارگاه، تئوری های خلاقیت و ایده پردازی در کنار برنامه های عملی خلاقیت که بر پایه این تئوری ها پایه گزاری شده بودند ارائه شد. همچنین از معلمان خواسته شد تا با در نظر گرفتن اصول هر نظریه به بیان برنامه ای که می توان از قالب آن نظریه به دست آورد بپردازند. در بخشی دیگر از این کارگاه، توضیحاتی در مورد مدارص فصلی خلاقیت و ایده پردازی ارائه شد و معلمان دوره با نظریه هایی که پایه و اساس این مدارس را تشکیل می دهند آشنا شدند. همچنین این معلمان با کارگاه هایی که در مدارس فصلی خلاقیت و ایده پردازی برگزار می شود آشنا شدند.
کارگاه دوم که معلمان در آن شرکت کردند تکنیک های خلاقیت (1) بود که به مدت چهار ساعت برگزار شد. در این کارگاه معلمان با اصول نظری و عملی سه تکنیک خلاقیت و ایده پردازی اعم از طوفان فکری، استخوان ماهی و اسکمپر آشنا شدند. همچنین در بخش هایی از این کارگاه معلمان به انجام فعالیت هایی در راستای انجام این تکنیک ها در شرایط مختلف آموزشی پرداختند. در بخشی از کارگاه نیز آموزش هایی با محوریت طراحی نقشه ذهن انجام شد و معلمان نیز فعالیتی در این راستا انجام دادند. لازم به ذکر است که در مراحل بعدی این دوره، معلمان با انواع دیگر تکنیک های خلاقیت آشنا خواهند شد.
سرفصل روانشناسی آموزش خلاقیت یکی دیگر از سرفصل های این دوره بود که در روز دوم و به مدت چهار ساعت برای معلمان ارائه شد. در این کارگاه موضوعاتی از قبیل رویکردهای موجود در رابطه با خلاقیت، ویژگی های شخص خلاق، خلاقیت و مغز، کلاس خلاق و یادگیری خلاق و روش های تدریس خلاقیت برای معلمان به صورت تعاملی و کارگاهی ارائه شد. در نهایت معلمان شرکت کننده در این کارگاه با برخی اصول در طراحی و محتوا سازی کارگاه های خلاقیت  آشنا شدند.
در نهایت معلمان در کارگاه انواع خلاقیت و موانع مرتبط با آن شرکت کردند. این کارگاه نیز که همانند کارگاه های دیگر چهار ساعت به طول انجامید معلمان را با موانع مختلف خلاقیت از جمله موانع ادراکی، محیطی، شخصیتی و غیره آشنا ساخت. این کارگاه از آن رو برای معلمان از اهمیت بالایی برخوردار بود که به آنها کمک می کرد تا با دید بازتری نسبت به موانع موجود به طراحی و اجرای برنامه های خلاقیت و ایده پردازی در مناطق خود و در آینده بپردازند.
معلمان شرکت کننده در این دوره می بایست طرح آموزش خلاقیت و ایده پردازی خود را بر اساس آموزش های ارائه شده در مرحله اول در مدت زمان یک ماه تهیه و به کمیته علمی مدارس فصلی خلاقیت و ایده پردازی ارائه دهند. همچنین، در آغاز مرحله دوم آزمونی از مباحث ارائه شده در مرحله اول از معلمان به عمل خواهد آمد.

گالری تصاویر

تاریخ انتشار : 1397/09/10
کد : 208
تعداد بازدید: 153

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

◈ ◈آدرس: شیراز - بلوار چمران - ابتدای بلوار شاهد - باغ مهر جوان◈ ◈

07136242850-07136242863-07136242849