بنیاد نخبگان فارس با همکاری مجمع خیران نخبه‌پرور فارس برگزار می‌کند:
دومین کارگاه مجازی علم و هنر با محوریت اوریگامی در مهندسی

دومین کارگاه مجازی علم و هنر با محوریت اوریگامی در مهندسی

شاید شما با نام اوریگامی آشنا باشید، شاید هم خیر. کلمه اوریگامی کلمه‌‌ای ژاپنی است و به هنر تا زدن اصولی و هندسی کاغذ، اوریگامی می‌گویند، ولی اینکه این هنر متعلق با ژاپن است یا تمدنی دیگر هنوز مشخص نیست.
بر خلاف تصور عموم که اوریگامی را کاردستی کودکانه می‌دانند، اوریگامی بر پایه‌ی اصول مهندسی و هندسی عمل می‌کند و با استفاده از همین اصول می‌شود، در طراحی ساختارهای مهندسی از آن استفاده نمود و چالش‌های دشوار دنیای مهندسی را با آن حل‌وفصل کرد.
برای نمونه فرض کنید ما یک چالش مهندسی داریم. ما یه صفحه بزرگ داریم به ابعاد زمین تنیس، که قصد داریم اون رو با ماشین جابه‌جا کنیم، خب چالش ما همینه، چطوری می‌شه این صفحه رو برد یه جای دیگه؟
اولین راه اینه که صفحه رو به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنیم و بذاریمشون رو هم و جابه‌جاشون کنیم!!!
ایده‌ی خوبیه ولی نه زیاد خوب، چون وقتی جابه‌جا شد قراره یک ربات اون رو دوباره سر هم کنه، اینکه اون ربات چطوری می‌تونه قطعات پازل ما رو درست کنار هم بذاره و متصلش کنه خودش یه چالش دیگه‌س!!
یه راه دیگه هم داریم، صفحه رو تا بزنیم، چند بار تای روی هم.
مطمئنا از راه قبلی بهتره، ولی باز چالش دیگه‌ای داریم، مگه یه صفحه رو چند بار می‌شه روی هم تا زد؟ حالا تا زدیم و ابعادش برای حمل و نقل مناسب شد، اون ربات بیچاره قراره چطور این تاها رو باز کنه؟
پس باید دنبال راهی باشیم که بشه برای جا گرفتن در ماشین اون صفحه رو به ابعاد مناسب دربیاریم و هم به شکل اول در اومدنش اینقدر ساده باشه که یه ربات هم بتونه اون رو سر هم کنه!!!
راه حل این چالش چه خواهد بود؟ در دومین نشست علم و هنر با محوریت اوریگامی در مهندسی، با همدیگه مطمئنا جواب رو پیدا می‌کنیم!
این کارگاه با ارائه‌ی مهندس غلامرضا سروی، اوریگامیست و طراح مدل، پنج شنبه 30 دی ماه 1400 از ساعت 17 تا 20 به صورت مجازی برگزار خواهد شد و مناسب افرادی است که به طریقی در تحصیلات و کارشون با این چالش روبه‌رو هستند؛ دانشجویان و مهندسان رشته‌ی مکانیک، هوافضا، طراحی صنعتی و ... .
علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه، می‌توانند تا پایان وقت اداری چهارشنبه 29 دی ماه 1400 از لینک زیر به صورت رایگان ثبت‌نام کنند.

تاریخ انتشار : 1400/10/29
کد : 20496
تعداد بازدید: 245