نشست استعدادهای برتر با استاندار فارس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان فارس روز پنجشنبه 9 دی ماه 50 نفر از مستعدان برتر استان با استاندار فارس دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست صمیمی ابتدا دکتر شریف رییس بنیاد نخبگان فارس ضمن تشکر از حمایت های همیشگی استاندار دانشمند و فرهیخته از جامعه علمی و مستعدان و نخبگان استان چه در مقام استاندار و چه در مسئولیت های قبلی، اهداف و برنامه های بنیاد نخبگان استان برای توانمندسازی مستعدان برتر استان را تشریح نمود.
وی خاطر نشان کرد که بنیاد نخبگان استان فارس پیشگام بسیاری از فعالیت های و اقدامات مؤثردر حوزه نخبه پروری و توانمندسازی مستعدان برتر بوده که شاخص ترین آن تشکیل مجمع خیران نخبه پرور فارس با هدف تشویق خیران نیک اندیش به حمایت از رشد و بالندگی نیروی انسانی توانمند بوده و هم چنین در این سال ها آغازگر شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی در استان بوده که به لطف خدا و همراهی مراکز علمی در حال حاضر از نظر زیرساخت های این اکوسیستم ازجمله مراکز نوآوری، شتابدهنده و کارخانه نوآوری در وضعیت خوبی هستیم اما نیاز به تلاش بیشتر در بخش تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و هم چنین جذب سرمایه گذاران خطرپذیر پذیر برای تکمیل این اکوسیستم هست.
رییس بنیاد نخبگان فارس در بخش دیگری از صحبت های خود به لزوم هم افزایی بیشتر دستگاه های متولی در بحث تجاری سازی اختراعات در استان اشاره کرد و خاطر نشان کرد که در حال رایزنی با پارک علم و فناوری فارس هستیم تا بتوانیم فرآیند توانمندسازی مخترعان تحت حمایت بنیاد که تاکنون به شکل متمرکز در پارک پردیس تهران انجام می شد را در استان فارس فعال کرده و علاوه بر استان فارس بتوانیم به مخترعان برگزیده جنوب کشور این خدمات را ارائه نماییم.
وی در پایان صحبت های خود تاکید نمود که آن مسئله‌ای که نخبه را نخبه نگه می‌‌دارد، تأثیرگذاری بر جامعه است و از دید ما نخبه کسی است که بر محیط اطراف خود تأثیر می‌گذارد و آن را تغییر می‌‌دهد.
در ادامه این جلسه، استاندار فارس خطاب به نخبگان و مخترعان و رتبه های برتر کنکور و المپیادهای علمی کشور گفت: ما برای داشتن شما خداوند را سپاسگزاریم و شما هم باید برای داشتن استعداد و توانایی‌هایتان اول شاکر خدا باشید و بعد هم سپاسگزار پدر، مادر، معلمان و اساتید گرانقدرتان.
دکتر محمدهادی ایمانیه از نخبگان حاضر در این جلسه درخواست کرد که مسائل مادی را هدف زندگی خود قرار ندهند، و ادامه داد: شخصی که تنها هدف مادی و مالی داشته باشد، هیچ وقت به نتیجه نمی رسد و همیشه احساس عقب بودن دارد و کم کم افسرده و بی انگیزه می شود، بنابراین شما پیشرفت جامعه، استان و شهر خود همچنین کمک به همنوع را هدف خود قرار دهید و بدانید که رزق و روزی هم از پس آن خواهد رسید.
نکته دیگری که استاندار فارس به آن اشاره کرد این بود که: فرزندانم، بدانید که همیشه پول داشتن مساوی در رفاه بودن نیست و در رفاه بودن هم همیشه همراه با داشتن آرامش نمی باشد.
دکتر ایمانیه از روسای دانشگاه های شیراز درخواست کرد که برای دانشجویان خصوصا دانشجویان مستعد، تورهای بازدید از قسمت های مختلف صنایع و شرکت های دانش بنیان برگزار کنند و پتانسیل های بزرگ موجود در استان و کشور را به دانشجویان بشناسانند تا باعث تقویت روحیه و انگیزه آنها شود و نقشه شوم دشمنان، برای افزایش نا امیدی را خنثی کنند.
استاندار فارس در ادامه جلسه در مورد موارد مطرح شده توسط تعدادی از مخترعان و دانشجویان مستعد حاضر در نشست در خصوص روند سخت کارهای اداری نیز گفت: بوروکراسی و کاغذ بازی در ادارات را کتمان نمی کنم ولی ما باید سعی کنیم گره ها را باز کنیم و انگیزه ها را از بین نبریم و در همین راستا مشاور بنده در امور شرکت های دانش بنیان و فناور، آماده دریافت مشکلات نخبگان و مستعدان در مسیر فعالیت های خود خصوصا در پیچ و خم های اداری هستند تا شما بتوانید هم مشکلات و هم پیشنهادات اصلاحی خود را با وی در میان بگذارید تا از طریق استانداری مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.
 وی با تاکید بر لزوم نگاه منصفانه به دستگاه های متولی در بخش های مختلف استان و کشور گفت: همان طور که امام محمد باقر (علیه السلام) فرمود: " اگر خودتان را جای طرف مقابل بگذارید، زندگی راحتی خواهید داشت" ، پس شما هم باید امکانات مسئولین و ادارات را در نظر بگیرید و بیش از حد توان از آنها توقع نداشته باشید و البته آنها هم باید خودشان را جای شما بگذارند و مشکلات شما را درک کنند، اما ما باید بدانیم با چه کسانی در این استان مواجه هستیم.
دکتر ایمانیه گفت: در مورد مسکن ملی نخبگان و کمبود اعتبارات دانشگاه ها و پارک علم و فناوری، تدابیری اندیشیده شده و در حد توان از امکانات استان برای جوانان و نخبگان استفاده خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه فضای کارگاهی مورد نیاز شرکت های دانش بنیان و فناور با حمایت صنایع بزرگ استان پیگیری خواهد شد، گفت: تلاش برای تامین امکانات پژوهشی در دانشکده ها و پارک های علم و فناوری در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار دارد.
استاندار ضمن استقبال از سخنان دو نفراز مستعدان فعال در زمینه آب و محیط زیست، از بحران آب به عنوان معضل اصلی استان نام برد و گفت: همه محققان باید در این زمینه همکاری کنند و محیط زیست را دریابند و بدانید که خط قرمز ما محیط زیست است.
وی اظهار داشت درهمین زمینه: در حال حاضر یکی از نخبگان را که از فارغ‌التحصیلان کشور هلند در رشته محیط‌زیست است به عنوان مشاور خود در زمینه محیط زیست انتخاب کرده‌ام و به زودی حکم ایشان را صادر خواهم کرد.
به گفته وی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای پیگیری احیای دریاچه پریشان و بختگان به شیراز سفر خواهد کرد که در این سفر، با توجه به پژوهش یکی از مستعدان برتر استان مسایل مربوط به دریاچه مهارلو و استفاده از ظرفیت این دریاچه هم بررسی خواهد شد.
دکتر ایمانیه خطاب به نخبگان گفت: هر کاری می توانید برای اشتغال زایی انجام بدهید که هم به نفع خودتان است و هم آنها و بدانید که ما هم حمایت می‌کنیم، اگر شما قول بدهید فدایی کشورتان باشید، ما هم قول می دهیم که فدایی شما باشیم.
شایان ذکر است در این نشست 7 نفر از مخترعان و دانشجویان برتر به بیان دغدغه ها و مشکلات موجود در مسیر فعالیت های خود پرداختند که تمامی موارد مطرح شده با دستور ویژه استاندار در دستورکار استانداری و بنیاد نخبگان استان برای پیگیری قرار گرفت.
در پایان این نشست نیز از 20 نفر از رتبه های برتر کنکور سال 1400 و هم چنین دارندگان مدال های طلا و نقره المپیادهای دانش آموزی سال تحصیلی 1400- 1399 با اهدای هدایایی تجلیل شد.

گالری عکس

تاریخ انتشار : 1400/10/11
کد : 20491
تعداد بازدید: 54