پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها
 

سامانه ها

دوره آموزشی خلاقیت و نوآوری (در راستای ایجاد دانشگاه نسل سوم)

دانشگاه ها به عنوان پیشران های توسعه و پیشرفت در جوامع مختلف از دیرباز تاکنون در نظر گرفته می شده اند که در دل خود جوانان مستعد را در جهت توسعه و پیشرفت پویا پرورش می داده اند. با توجه به این امر، دانشگاه ها در پرورش جوانان در راستای اشتغال نقش ویژه ای داشته و دارند. حال آنکه این نقش مهم با تغییر ماهیت و مسئولیت دانشگاه ها از حالت خطی خود به صورت فرایندی در آمده است. 

دانشگاه ها به عنوان پیشران های توسعه و پیشرفت در جوامع مختلف از دیرباز تاکنون در نظر گرفته می شده اند که در دل خود جوانان مستعد را در جهت توسعه و پیشرفت پویا پرورش می داده اند. با توجه به این امر، دانشگاه ها در پرورش جوانان در راستای اشتغال نقش ویژه ای داشته و دارند. حال آنکه این نقش مهم با تغییر ماهیت و مسئولیت دانشگاه ها از حالت خطی خود به صورت فرایندی در آمده است. در توضیح این مسئله می بایست گفت که در دانشگاه های نسل یک و دو که به ترتیب بیشترین اهمیت را به امر آموزش و پژوهش اختصاص می دهند، آموزش ها و پژوهش ها به صورت خطی بوده است. این بدان معناست که جوانان با قرار گرفتن در محیط دانشگاه های نسل یک و دو آمادگی این را پیدا می کنند که در شغل هایی که در جامعه و بعضا توسط دولت ایجاد می شود شروع به کار و خدمت رسانی کنند. منظور از رابطه خطی این است که رابطه مستقیم بین تحصیل در دانشگاه های نسل اول و دوم و اشتغال (بعضا دولتی) در جامعه وجود دارد که با پایان دوره تحصیلات، فرد می تواند شغل خود را شروع کند. حال آنکه با تغییر در این ماهیت و به دلیل افزایش جمعیت و مهم تر از آن بزرگ تر شدن روز به روز دولت، امکان اینکه هر فرد بعد از اتمام دوره تحصیلات دانشگاهی دارای شغل باشد بسیار کاهش یافته است. این موضوع موجب به وجود آمدن دانشگاه های نسل سوم شد که هدف اصلی آنها ایجاد کارآفرینی و به عبارت خاص تر نوارزش آفرینی است.
دانشگاه نسل سوم به مثابه نیروی اصلی در جهت خلاقیت و نوآوری است که ارتباط بین دانشگاه های نسل یک و دو را با نیازهای واقعی جامعه ایجاد می کند. از آنجا که ماهیت دانشگاه های نسل سوم می طلبد که در راستای کسب و کار قدم های خلاقانه و نوآورانه بردارند، برخی ویژگی های سازمانی دانشگاه در جهت هرچه بیشتر در ارتباط بودن با دانشگاه تغییر می کند. این امر موجب آن می شود که گفتمان فرهنگ کارآفرینی هرچه بیشتر در جامعه طنین انداز شود و افراد در راستای شناخت و استفاده از فرصت ها برآیند. این گفتمان فرهنگی موجب می شود تا افراد فارغ التحصیل شده از دانشگاه نسل سوم توانایی بیشتری در پاسخگویی به نیازهای واقعی جامعه داشته باشند و هر کدام براساس آموزش های تخصصی که در زمینه تحصیلی خود دیده اند برخی از این نیاز ها را برطرف کنند.  پژوهشگران بر این باور اند که افرادی که از دانشگاه های نسل سوم فارغ التحصیل می شوند "جویندگان کار نیستند، بلکه نوآورانی هستند که کارآفرینی نتیجه و محصول ایده ها و نوآوری های آنهاست." همچنین دانشگاه های نسل سوم تأمین مالی خود را از ارزش آفرینی خود ایجاد می کنند و این ارزش ها که از خلاقیت و نوآوری حادث شده است در جامعه متقاضیان فراوانی دارد و حتی به عنوان یاری رساننده به دولت تلقی می شوند. 
گذار  از دانشگاه های نسل یک و دو به دانشگاه نسل سه با برنامه های آموزشی در سطوح مختلف دانشگاه از جمله دانشجویان، اساتید و کارکنان قابل دسترسی خواهد بود. در سطح آموزش های دانشجویی که تمرکز این طرح بر آن است، این آموزش ها موجب بالا رفتن انگیزه کارآفرینی، تعهد، حل مسئله و استقلال دانشجویان می شود.
براساس آن چه گفته شد، بنیاد نخبگان استان فارس با همکاری دانشکده روان شناسی و مرکز نوآوری دانشگاه شیراز در نظر دارد برای نیل به اهداف زیر این دوره را برگزار نماید:
اهداف کلی طرح
ایجاد بستر گذار از دانشگاه های نسل یک و دو به دانشگاه های نسل سه (کارآفرین)
ترویج خلاقیت و ایده پردازی در بین دانشجویان رشته های مختلف 
ترویج نوآوری و کار آفرینی در بین دانشجویان رشته های مختلف
ایجاد بستر در جهت رشد دانشجویان نوارزش آفرین
هدایت جوانان نوارزش آفرین در جهت تجاری سازی ایده ها

اهداف آموزشی قصد شده
مهمترین اهداف آموزشی این دوره ها آشنایی دانشجویان با:
استراتژی های یادگیری در بحث خلاقیت و ایده پردازی
تکنیک های خلاقیت و ایده پردازی
نحوه سنجش خلاقیت
نوآوری و تجاری سازی محصول
طراحی کسب و کار
بازاریابی و فروش
ایجاد کسب و کار نوآورانه

 سرفصل های آموزشی

علاقه مندان به ثبت نام در این دوره از میان دانشجویان کارشناسی رشته های مختلف دانشگاه شیراز می توانند حداکثر تا روز سه شنبه 15 آبان ماه 1397 از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایند.

پرتال ثبت نام

 

تاریخ انتشار : 1397/08/13
کد : 182
تعداد بازدید: 534

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

◈ ◈آدرس: شیراز - بلوار چمران - ابتدای بلوار شاهد - باغ مهر جوان◈ ◈

07136242850-07136242863-07136242849