سه شنبه 30 دی 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دوره تربیت مربی خلاقیت و نوآوری ویژه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

خلاقیت می تواند در پیشبرد اهداف مهم زندگی بشر به او یاری برساند و او را در راه توسعه و پیشرفت در عصر انفجار اطلاعات که موجب شده است تا عمر مفید آخرین دست آوردهای علمی به سرعت کاهش پیدا کند ثابت قدم نگاه دارد.

>

خلاقیت می تواند در پیشبرد اهداف مهم زندگی بشر به او یاری برساند و او را در راه توسعه و پیشرفت در عصر انفجار اطلاعات که موجب شده است تا عمر مفید آخرین دست آوردهای علمی به سرعت کاهش پیدا کند ثابت قدم نگاه دارد. خلاقیت و ایده پردازی با نقش زایایی که  به افراد جامعه می دهد سبب تربیت افرادی می شود که در موقعیت های مختلف بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. در این میان نقش دانشجویان خلاق بی بدیل است. دانشجویان و مربیانی که با آموزش خلاقیت چه به صورت عام و یا خاص آشنا باشند در ترویج گفتمان خلاق در جامعه آموزش پرورش نقش بسزایی دارند. از این رو، بنیاد نخبگان فارس درصدد آن است تا دوره تربیت مربیان خلاقیت و نوآوری را با همکاری مجمع خیران نخبه پرور فارس و دانشگاه فرهنگیان (پردیس شهید باهنر و شهید رجایی) ویژه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که معلمان آینده این مرز و بوم خواهند بود برگزار نماید.

اهداف کلی دوره
•    تربیت مربیان بومی در حوزه آموزش و ترویج خلاقیت و نوآوری
•    ترویج مباحث خلاقیت و ایده پردازی در بین دانشجو معلمان
•    استفاده از پتانسیل دانشجو دانشجویان در بحث آموزش خلاقیت و نوآوری در نقاط مختلف استان
•    فراهم نمودن بستر برای ایجاد نوآوری
•    شناسایی دانشجو معلمان فعال در حوزه خلاقیت و ایده پردازی و توانمندسازی آن ها

سرفصل های کلی آموزشی دوره

•    مرحله صفر (آزمون های ورودی)
آزمون دانش: مطالبی در اختیار دانشجویانی که قصد شرکت در دوره را دارند قرار داده می شود و از آن مطالب آزمون گرفته می شود. این مطالب از آخرین منابع چاپ شده در حوزه آموزش خلاقیت و ایده پردازی خواهد بود. در صورت کسب امتیاز لازم از این آزمون افراد می توانند وارد دوره شوند.

 

•    برنامه کارگاه های آموزشی مرحله یک

مراحل

ردیف

سرفصل

میزان ساعت آموزشی

مرحله اول

1

تئوری های خلاقیت

4 ساعت

2

تکنیک های خلاقیت (1)

4 ساعت

3

روانشناسی آموزش خلاقیت

4 ساعت

4

انواع خلاقیت و موانع مرتبط

4 ساعت

 

 

•    برنامه کارگاه های آموزشی مرحله دو

مراحل

ردیف

سرفصل

میزان ساعت آموزشی

مرحله دوم

5

مشاهده، ایده پردازی و فرضیه سازی

3 ساعت

6

تکنیک های خلاقیت (2)

4 ساعت

7

تهیه و تدوین مطالب درسی خلاق

3 ساعت

8

استراتژی‌های ایجاد کلاس خلاق

3 ساعت

9

کار گروهی و تیمی

3 ساعت

 

•    برنامه کارگاه های آموزشی مرحله سه

مراحل

ردیف

سرفصل

میزان ساعت آموزشی

مرحله سوم

10

سنجش خلاقیت

4 ساعت

11

تکنیک های خلاقیت (3)

4 ساعت

12

انواع تفکرها

4 ساعت

13

حل مساله و تصمیم گیری

4 ساعت

 

•    برنامه کارگاه های آموزشی مرحله چهارم

مراحل

ردیف

سرفصل

میزان ساعت آموزشی

مرحله چهارم

14

آشنایی با مبانی پژوهش

4 ساعت

15

آشنایی با انواع نوآوری و کسب و کارهای نوپا

2 ساعت

16

تفکر طراحی

3 ساعت

17

آشنایی ثبت اختراع

2 ساعت

18

آشنایی با مدل کسب و کار

3 ساعت

19

آشنایی با اصول خودشناسی

2 ساعت

 

توضیحات کلی برنامه
این برنامه آموزشی در چهار مرحله و جمعا با 22 کارگاه آموزشی به مدت زمان 64 ساعت برگزار خواهد شد. طرح کلی برنامه به صورت فرآیندی خواهد بود که از بنیادیترین مباحث نظری و عملی مربوط به خلاقیت آغاز شده و به مباحث پیشرفته تر  در این حوزه خواهد رسید. از این رو، دانشجویان شرکت کننده در این برنامه با مباحث نظری و عملی حوزه خلاقیت و ایده پردازی آشنا می شوند و با انجام پروژه های مربوطه در بحث آموزش خلاقیت و ایده پردازی توانمند خواهند شد.
آزمون ها و نحوه سنجش
باید بیان داشت که با ورود دانشجویان به این دوره، کسب نتایج ضعیف در آزمون‌های مراحل دیگر موجب حذف آنها از دوره نمی‌شود. این بدان معنا است که با ورود معلم از طریق آزمون مرحله صفر، ایشان می‌تواند تا مرحله آخر آموزش‌های خود را دریافت کند حتی اگر نتایج آزمون‌های مراحل بعدی ایشان ضعیف باشد. نکته مهم در این‌باره این است که دانشجویان در صورت غیبت در کارگاه‌های آموزشی، گواهی لازم را برای تدریس سرفصل‌هایی که غائب بوده‌اند را دریافت نخواهند کرد. همچنین اگر تعداد غیبت های ایشان در یک مرحله آموزشی بیشتر از سه کارگاه آموزشی باشد، آن مرحله برای ایشان حذف خواهد شد. در صورت حذف دو مرحله، هیچ گواهی مبنی بر پایان دوره به دانشجویان ارائه نخواهد شد.
در هر مرحله آزمونی از محتوای ارائه شده در مرحله پیشین از دانشجویان به عمل خواهد آمد. همچنین در هر مرحله از دانشجویان خواسته می‌شود تا پروژه‌ای را به انجام برسانند. دانشجویان شرکت‌کننده در دوره می‌بایست تمامی پروژه‌ها را به انجام دهند. نمره نهایی دوره برای هر یک از دانشجویان شامل تمامی نمرات آزمون‌های برگزار شده از جمله آزمون مرحله صفر و نمرات پروژه‌ها خواهد بود. .در نهایت، تقسیم بندی افراد در پایان پنج مرحله بر اساس نمرات آزمون‌ها و پروژه‌های مراحل مختلف به شرح زیر خواهد بود:
•    گروه اول:    دانشجویانی که نمره 70 تا 100 را از کل دوره (مجموع نمرات آزمون‌های کل مراحل شامل مرحله صفر به علاوه نمره پروژه‌ها) دریافت کنند گواهی تدریس مبانی خلاقیت و نوآوری را دریافت می‌‌کنند و به عنوان همکار در برنامه‌های آموزش خلاقیت و نوآوری بنیاد نخبگان فارس و مجمع خیران نخبه‌پرور فارس خواهند بود.
•    گروه دوم: دانشجویانی که نمره 40 تا 69/99 را از کل دوره (مجموع نمرات آزمون‌های کل مراحل شامل مرحله صفر به علاوه نمره پروژه‌ها) دریافت کنند گواهی حضور در دوره را دریافت خواهند نمود.
•    گروه سوم: دانشجویانی که نمره کمتر از 40 را از کل دوره (مجموع نمرات آزمون‌های کل مراحل شامل مرحله صفر به علاوه نمره پروژه‌ها) دریافت کنند، گواهی دریافت نمی‌کنند.
***

نکات مربوط به ثبت نام
1-    ثبت نام این دوره ویژه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شهر شیراز می باشد.
2-    مهلت ثبت نام تا 5 بهمن ماه 1398 می باشد.
3-    مدارک مورد نیاز برای ثبت نام:
3-1- تکمیل فرم ثبت نام (لینک زیر)
3-2- اسکن کارت ملی
3-3- اسکن کارت دانشجویی
4-    پس از پایان مهلت ثبت نام منابع و زمان و نحوه آزمون از طریق پست الکترونیک اعلام شده توسط متقاضیان به اطلاع ایشان خواهد رسید.
5-    هزینه شرکت در دوره برای افرادی که پس از قبولی در آزمون ورودی مجاز به شرکت در دوره شوند 300/000 ریال می باشد. (این مبلغ پس از برگزاری ازمون ورودی دریافت خواهد شد)

شماره تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر
07136242850 داخلی 110

 

لینک ثبت نام

 

تاریخ انتشار : 1398/10/24
کد : 10162
تعداد بازدید: 1447